Efektywność.

Dopóki nie poznamy naprawdę efektywnych ludzi w naszym życiu możemy nie wiedzieć, że efektywność osobista człowieka wzrasta wraz z poziomem mocy jednostki.

Gdy zaczynałem moją przygodę z życiem w pełni profesjonalnym (przedsiębiorczym) – pierwszym etapem była lekcja pokory.

Nie miałem pojęcia, że ludzie naprawdę efektywni, którzy naprawdę odnoszą największe sukcesy w świecie, realizują cele, przekraczają granice, które dla większości wydają się nie do przekroczenia; osoby, które negocjują, organizują i zarządzają – nie były tak jak mi się wydawało 2x, lub 5x skuteczniejsi ode mnie. Te osoby były 30 razy bardziej skuteczne. Nasze ego i jego duma często płata nam figle. Tylko wtedy gdy poznamy prawdę mamy szansę się obudzić. Ludzi, którzy biorą pełną, 100% odpowiedzialność i potrafią wziąć ją za sukces lub porażkę ogromnych, często wartościowych przedsięwzięć – jest bardzo bardzo niewielu.

Nadal społeczeństwo nie rozumie jaką rolę pełnią takie jednostki dla postępu i transformacji, dla obfitości życia nas wszystkich. Bez tych jednostek świat nie poszedłby do przodu w historii. Jednostka może bardzo wiele – tylko pytanie dlaczego miałoby się nam chcieć dać z siebie więcej ? Niech ktoś inny to zrobi.
Tutaj raczej uważam, że to kwestia indywidualnej drogi danej osoby. Jak ktoś wie o tej drodze – to już to czuje jako dziecko. Nawet jak zbłądzi to i tak patrząc w prawdzie na swoje mocne strony – wróci na tę drogę bardzo szybko.

Są obszary w których działasz lepiej niż ktokolwiek inny. Przychodzi Ci to łatwo – ale wymaga lat praktyki i doskonalenia.

Gdy ktoś się mnie spyta – jak trenować nasze mocne strony ? Trzeba zacząć natychmiast. Dziś. Teraz. Musisz wybrać kierunek. Opanować go do maksimum. Jeżeli wybierzesz inny – opanowanie już czegoś wcześniej do maksimum – sprawi, że każdy inny kierunek coraz łatwiej będzie Ci opanować.

Dopóki my sami nie będziemy efektywni – nikogo tego nie nauczymy. Trzeba zacząć od siebie.

Przywództwo to modne słowo. Ale najtrudniejsze zajęcie na świecie.
Przywództwo dzieli się na dwie kategorie :

  1. Efektywne prowadzące do rezultatów i osiągania przez wszystkich wokół nas coraz wyższych ambitnych celów (przekraczanie tego, co uważaliśmy wcześniej za możliwe ) – tego może nauczyć nas tylko prawdziwy przywódca (efektywny). Tutaj pojawia się prawdziwa obfitość. Pozostanie przy tych osobach jest ultra trudne i bardzo wymagające. Pracując z prawdziwymi liderami trzeba wiele się wyrzec, na pewno czasu wolnego i egocentryzmu. Ale rezultaty są zadziwiające i radość z tworzenia na 100% jest czymś niesamowitym.
  2. Przywództwo polegające na sile czyli emocjonalne – krzyczące, karzące, humorzaste – kompletnie nie efektywne (praca jest wykonywana – ale jest wykonywana na najniższym z możliwych poziomów jakości). Tutaj też pojawiają się rezultaty. W porównaniu z podejściem pierwszym – niewielkie – wystarczające do przetrwania.

Lider_Przywodca 21 wieku

Najwięcej na powyższy temat opowiem w trakcie specjalnego, jubileuszowego Warsztatu Intensywnego (Zaawansowanego) Uwalniania w Październiku w Warszawie :